Kudy vede cesta k různým formátům?

Zástupce souboru ve formátu MS Word

Textových formátů je celá řada. Většinou se odlišují programy, kterými byly tyto dokumenty vytvořeny. Dokument vytvořený v MS Wordu je možné otevřít zase jen v MS Wordu nebo v programu, který dokáže takovýto souborový formát přečíst. Dalo by se říct, že dnešní textové editory většinou dokáží, více či méně dobře, otevřít dokument vytvořený v MS Wordu, ale je celá řada editorů, které to nedokáží.

Zajímavým textovým formátem je formát RTF (Rich Text Format). Editoři tvrdí, že právě tento formát je dosti přenositelný jak mezi jednotlivými textovými editory, tak také mezi různými platformami a často se s ním setkáte i v prostředí internetu. Zvládá alespoň základní formátovací prvky, což pro publikační činnost pohodlně dostačuje.

Zástupce souboru ve formátu TXT

Ještě populárnějším formátem je TXT, někdy označovaný jako prostý (nebo holý) text. Takovýto textový dokument je možné vytvořit i modifikovat v jakémkoli ASCII editoru (např. Poznámkový blok). Sice nepodporuje formátování, ovšem díky své přenositelnosti a pevným kořenům se dodnes používá.

Zástupce souboru ve formátu PDF

Posledním formátem, o němž si zde něco povíme je formát PDF (Portable Document Format) od společnosti Adobe. Dokument vytvořený v tomto formátu není možné bez specializovaného programu upravovat, pouze si jej můžete prohlížet popř. tisknout. Můžete se s ním setkat taktéž ve světě internetu, kde se používá pro publikaci elektronických knih či dokumentů určených pouze pro čtení nebo tisk. Jeho úhlavní nevýhodou je velikost souboru nesoucí tato data. K výhodám patří opět přenositelnost mezi platformami a jeho univerzálnost.

Pokud získáte nějaký textový dokument a přitom nevlastníte program, ve kterém byl vytvořen, můžete se pokusit o jeho import do vašeho textového editoru. Pokud neobsahuje přímo volbu Import v nabídce Soubor, pokuste se jej Otevřít, ovšem změňte typ dokumentu na ten, který se pokoušíte otevřít.

Tak jako lze jiný formát otevřít, je možné váš dokument uložit pod jiným formátem. Tomuto se říká export dat. Pokud váš textový editor neobsahuje v nabídce Soubor volbu pro export, pak se můžete pokusit použít volbu Uložit jako…, kde změňte typ souboru na vámi požadovaný.

Zpět