Co dělají chataři na internetu?

Chat [:čet:] patří mezi jednu z nejpopulárnějších služeb internetu. Pokud hovoříme o chatu, myslíme tím on-line povídání po internetu. Předchůdcem dnešního chatu bylo tzv. IRC (Internet Relay Chat), což byla převratná technologie, umožňující komunikaci v reálném čase s velmi malým časovým zpožděním.

Komunikace na chatu se odehrává v tzv. místnostech, jejichž účastníci mají každý svoji přezdívku (Nick nebo Nickname). Z toho vyplývá, že tito uživatelé musí mít svoji přezdívku registrovánu (i když dnes se může kdokoli připojit do chatu jako tzv. host - guest).

Chat patří mezi velmi neosobní způsob komunikace (snad proto je tak velmi populární). Nikdy si nemůžete být 100% jisti, že na druhé straně je opravdu ten člověk, za kterého se vydává.

Pro tento způsob komunikace se využívají dvě rozhraní:

Komunikace webovým prohlížečem je velmi snadná a využívá jednoduchého, velmi intuitivního prostředí pro vzájemnou komunikaci uživatelů. Tímto způsobem je možné komunikovat odkudkoli a kdykoli.

ICQ

Pro komunikaci Instant Messengerem je zapotřebí mít tento program nainstalován a poté mít zajištěno, že ten, s kým hodláte komunikovat, používá stejného komunikačního prostředku. Při absenci tohoto programu není možné komunikaci provozovat, což patří mezi nevýhody.

Mezi nejznámější Instantní messengery patří:


U těchto programů je nutné osobu, se kterou chcete komunikovat, vyhledat a tím si tak udržujete seznam svých "přátel", se kterými takto komunikujete.

Instant Messenger také vždy zobrazuje aktuální stav Vašich přátel, to znamená, zda jsou momentálně připojeni (on-line), odpojeni (off-line) nebo momentálně nepřítomni (Away).

On-line komunikace patří mezi místa, kde se nejčastěji používají tzv. emotikony a akronymy, o nichž se dočtete později.

Zpět