| Výuka > Tvorba WWW stránek > Vodorovné čáry |

Vodorovné čáry

Vodorovnou linkou se oddělují nejčastěji kapitoly nebo spolu nesouvisející odstavce (případně poznámky pod čarou). Vodorovná linka se vykreslí zadáním nepárové značky <hr>. Tato značka způsobí vykreslení vodorovné linky od levého k pravému okraji prohlížeče standardně zarovnanou na střed řádku. Chcete-li změnit vlastnosti této linky, musíte opět sáhnout po parametrech. Jejich vysvětlení je patrné již ze syntaxe, proto se zmíním pouze o jediném parametru width=" ". Tento parametr nastavuje šířku čáry v okně prohlížeče. Šířka může být zadána staticky nebo dynamicky. Každý z těchto způsobů má své výhody i nevýhody. Statický zápis má tvar width="číslo", kde číslo udává počet bodů, ze kterých bude linka vykreslena na šířku okna prohlížeče.

Dynamický zápis je podobný statickému ovšem číslo je v procentech, to znamená kolik procent z aktuální šířky okna prohlížeče bude linka zabírat a zápis tedy vypadá následovně: width="číslo%".

Syntaxe vodorovné linky je následující:

<hr size="tloušťka_čáry"
    width="šířka_čáry_v_okně_prohlížeče"
    align="zarovnání"
    color="barva"
    noshade>

Jako cvičení si můžete vyzkoušet nalinkovat následující obrazec.

 Cvičení - linky

Cvičení - linky


 Ukázka vodorovné linky z obrázku

I toto je vodorovná linka, ovšem není vykreslená pomocí HTML, ale v místě, kde má být linka je vložen obrázek s linkou. Vypadá to možná lépe, ale prakticky je vykreslení čáry rychlejší než načtení a zobrazení obrázku s čárou.

02.09.2007, 18:56 vytvořil Administrator