| Výuka > Seznamujeme se s DF > Stativ |

Stativ

 Stativ

Stativ

Stativ je neocenitelným pomocníkem pro focení, kdy je zapotřebí, aby se objektiv nepohyboval (např. makrofotografie, noční focení, kdy je dlouhá doba expozice atp.). Je to mechanický stojan, do něhož je fotoaparát umístěn, a ten zajišťuje stabilitu celé soustavy. U levnějších DF bývá stativ součástí zakoupeného balení, ovšem bývá to tzv. stolní stativ. Jeho rozměry jsou velmi malé a menší fotoaparát tak dokáže udržet v klidu (tedy pokud se nebude pohybovat celý stůl).

Praktičtější jsou výsuvné stativy, jejichž výška je variabilní a lze je postavit jak na stůl, tak i např. na nějaké vyvýšené místo či karosérii auta. U tohoto typu stativů je dobré při koupi zkontrolovat, jak jsou zpracovány jeho jednotlivé části a zaměřit se zejména na brzdičky, které slouží k aretaci výšky stativu. Pokud je stativ i otočný, pak je vhodné zkontrolovat plynulost otáčení při zatížení konkrétním digitálním fotoaparátem. I otočná část by měla mít samostatnou brzdičku.

Profesionálové používají mohutné stativy vybavené vodováhou či gyroskopem. Ty se dají umístit jak na rovnou podložku (podlaha, chodník atp.), tak i na nerovný terén. I zde platí stejná pravidla při koupi jako u výsuvných stativů. Větší pozornost je nutno věnovat mechanickému otáčení na stativu.

02.09.2007, 20:38 vytvořil Administrator