| Výuka > Seznamujeme se s DF > Paměťové karty |

Paměťové karty

Paměťová karta slouží k ukládání pořízených snímků. Kromě její kapacity je nezanedbatelná její rychlost, která se projeví zejména při ukládání. Výrobci DF dodávají standardně paměťovou kartu, která ovšem svojí kapacitou není nijak prakticky použitelná. Můžete se setkat s 8, 16 nebo 32 MB kartami, které jsou určeny spíše k tomu, aby byly fotografem velmi rychle zaplněny, a on se tak mohl naučit s DF pracovat. Po nějaké době se určitě vyplatí pořídit další paměťovou kartu (nebo i více), která bude mít možnost ukládat snímků mnohem více. 128 MB je dnes minimum a často majitelé DF kupují i objemnější karty, u nichž ale narůstá jejich pořizovací cena. U starších DF je nutné si pohlídat, jak velkou paměťovou kartu lze do přístroje umístit. Pokud přístroj umí pracovat s paměťovými kartami do max. 256 MB, nemá smysl si pořizovat kartu o objemu 1 GB.

Při koupi paměťové karty je též vhodné kupovat výrobky od renomovaných firem, které zaručí např. doživotní záruku nebo vysokou rychlost přístupu k datům na kartě. Někteří prodejci nabízejí paměťové karty za neskutečně nízkou cenu od neznámých firem a zde se můžete setkat např. s velkou dobou přístupu k datům, nemožností fotit panoramatické snímky atp.

Paměťové karty se dají rozdělit do dvou skupin - karty s integrovaným řadičem a karty s externím řadičem.

Karty s integrovaným řadičem

 Compact Flash

Compact Flash

Compact Flash (CF I i II) - Nejrozšířenější paměťové karty o hmotnosti cca 10 - 15 g mají pevný obal chránící jemnou elektroniku paměťového média. Komunikace probíhá paralelně a dosahuje se obvykle rychlostí 1 MB/s.

Multimedia Card (MMC) - Paměťové karty rozšířené např. u mobilních telefonů pro své malé rozměry a nízkou hmotnost. Přenos dat probíhá sériově.

 Secure Digital

Secure Digital

Secure Digital (SD) - Nástupce MMC karet, jehož rozměry odpovídají MMC, jsou ovšem tenčí. Karta obsahuje mechanický zámek chránící data proti smazání. Masivní rozšíření je zejména u MP3 přehrávačů či PDA. Mají výrazně vyšší rychlost než MMC karty.

 Memory Stick

Memory Stick

Memory Stick (MS i Duo) - Standard firmy Sony, který podporuje např. i HP. Karta je větší s pevným obalem. Přenos probíhá opět sériově s přenosovou rychlostí 0,5 MB/s.

Karty s externím řadičem

 Smart Media

Smart Media

Smart Media (SM) - Jedna z nejtenčích paměťových karet, u kterých probíhá přenos dat paralelně přenosovou rychlostí 0,6 MB/s. Díky svým rozměrům je náchylná na poškození a svojí konstrukcí je omezena na kapacitu max. 128 MB. Do budoucna se s ní již "nepočítá".

 xD Picture Card

xD Picture Card

xD Picture Card (xD) - Nástupce SM karet, u kterého probíhá přenos dat sériově rychlostí závislou na kapacitě karty od 1,3 až k 3 MB/s.

Snímek se na paměťovou kartu ukládá ve formě grafického souboru. Formát tohoto souboru má také vliv na výslednou kvalitu snímku. Většina DF podporuje ukládání pomocí grafického formátu JPG (JPEG), u kterého je možné nastavovat stupeň komprese. Pokud je nastavena vysoká komprese, na paměťovou kartu se vejde větší množství snímků, ovšem jejich kvalita (zejména ostrost a barevnost) bude kvůli kompresi zhoršená. Lepší DF umožňují uživateli nastavovat jak kompresi, tak i např. různé grafické formáty (TIFF, RAW, atp.)

02.09.2007, 20:32 vytvořil Administrator