| Výuka > Seznamujeme se s DF > Optika |

Optika

 Řez optikou DF

Řez optikou DF

U optiky je velmi důležitá hodnota světelnosti a ohniskové vzdálenosti. Běžného spotřebitele tyto údaje nějak moc nevzrušují, ovšem fotografického nadšence budou zajímat velmi. Světelnost je schopnost objektivu propouštět světlo. Čím je menší, tím je i věrnější přenos optickou soustavou na snímací prvek. Oceníte ji zejména při zhoršených světelných podmínkách.

Ohnisková vzdálenost může být buď fixní nebo proměnná. Proměnná ohnisková vzdálenost má na svědomí tzv. zoom. Zoom nám umožňuje přiblížit si fotografovanou scénu na základě změny ohniskové vzdálenosti. Pozor ale na některé reklamní triky, které uvádějí u DF dva údaje nebo hodnotu zoomu příliš velkou. Výrobce udává buď kombinaci optický a digitální zoom nebo automaticky maximální přiblížení (kombinace optický plus digitální). Při výběru je nejdůležitější hodnota optického zoomu.Obvykle to bývá trojnásobné přiblížení, což u klasického fotoaparátu odpovídá přibližně hodnotám 7 - 21 mm. Kvalitní objektivy musí se změnou ohniskové vzdálenosti měnit světelnost jen minimálně.

Digitální zoom by neměl být rozhodně tím nejdůležitějším kritériem pro výběr DF. Jeho funkci lze nahradit lepším grafickým editorem, neboť výřez či změnu rozlišení v něm dokážete zajisté udělat také. Digitální zoom nastavuje tyto údaje softwarově. (Osobně digitální zoom používám jen výjimečně, neboť při focení "z ruky" se dá přístroj jen těžko udržet v klidu a vše se projeví na kvalitě výsledného snímku; mnohdy také dojde vlivem nevhodného interpolačního algoritmu k velké pixelizaci scény.)

Neméně důležitým prvkem lepších DF je možnost nastavení priorit středu či vícebodové ostření. Vícebodové ostření se uplatňuje u snímků, kde je zapotřebí ostřit na více bodů v různých vzdálenostech, přičemž tato místa mají být současně ostrá. Ty nejkvalitnější přístroje pak dovolují nastavovat ostření manuálně buď na displeji nebo přímo prstencem na objektivu (jak je známé z klasických fotoaparátů).

Další zajímavou vlastností lepších DF je tzv. makro režim. Ten umožňuje fotit objekty, které jsou umístěny jen několik cm od objektivu (např. miniaturní předměty či struktury povrchů, atp.).

DF pracuje ve fázích - namáčknutí, při kterém se provádí měření a ostření, a domáčknutí, při kterém dojde k pořízení snímku. Čím je první fáze rychlejší, tím dříve snímek pořídíte. Za druhou fází následuje ukládání dat do paměti nebo na paměťovou kartu a i zde může dojít k velkému zpomalení při focení dalšího snímku. Tato rychlost je například závislá i na složitosti focené scény.

V neposlední řadě je důležité si vyzkoušet, jak Vám DF sedí v ruce. Zejména pro pány nejsou nejvhodnější miniaturní foťáčky, které jim v ruce zmizí jak myška v jeskyni, a snadno si lze představit, jaké komplikace mohou vzniknout při snaze stisknout spoušť pro pořízení snímku. V tom okamžiku by nejraději takovýto klenot poslali zpět do miniaturizací postiženého Japonska. Úchop přístroje by měl být pohodlný (ergonomický tvar tomu napomáhá), prsty by neměly zasahovat do objektivu nebo stínit blesku.

02.09.2007, 20:18 vytvořil Administrator