| Výuka > Principy počítačů > Zavádění systému > NTFS |

NTFS

Systém NTFS používá pro alokaci clusterů 64 bitů. Počet adresovatelných jednotek je tedy 264 (18 446 744 073 709 551 616), každá z nich může být až 4 kB velká.

Jméno souboru nebo složky v systému NTFS může být složeno až z 255 znaků, díky kódování v 16 bitovém Unicode není problém se specifickými národními znaky. Filozofie systému NTFS je odlišná od filozofie FAT. Srdcem systému je jediný soubor zvaný Master File Table (MFT). Logicky je soubor MFT rozdělen tak, že pro každý soubor či složku je vyhrazen jeden řádek (v případě velkého souboru je použito několik řádků), kde je soubor nebo složka uložena. Záznam obsahuje i všechny ostatní atributy - jméno a typ souboru, bezpečnostní informace apod.

Prvních 16 záznamů je systémových (pro uživatele systému zcela skrytých), ostatní záznamy jsou uživatelské. Systém NTFS má v sobě již zabudovánu kompresi, která se odehrává v reálném čase. Nevýhodou tohoto systému je, že je podporován pouze ve Windows NT (z čehož i název NT File System) a operačními systémy z NT odvozenými.

10.09.2007, 21:57 vytvořil Administrator