| Výuka > Principy počítačů > Trackball, Touchpad |

Trackball, Touchpad

 Kensington Orbit Trackball

Kensington Orbit Trackball

"Myší naruby" je označováno zařízení, kterému se říká trackball. Trackball funguje skutečně tak, jako když otočíme myš kuličkou vzhůru a tou pak otáčíme prsty.

Existuje ještě jedno podobné zařízení sloužící tomuto účelu a to se jmenuje touchpad (Trackpad). Touchpad je elektromagneticky citlivá destička reagující na pohyb prstů, které ruší elektromagnetické pole vybuzené destičkou v místě, kde se jí dotkneme. Její koncepce ji činí nezničitelnou, nicméně snadno znečistitelnou.

 Trackpoint

Trackpoint

Dalším polohovacím zařízením je tzv. Trackpoint. Je to malé gumové tlačítko, páčka na klávesnici, obvykle mezi klávesami G, H a B. Výhodou je minimální velikost a přístupnost (ruka nemusí odbíhat pryč z klávesnice), na druhou stranu jeho ovládání někomu dělá potíže, jiným zase zavazí při psaní na klávesnici.

Silné ohýbání kloubů ruky nebo prstů vyvolá většinou předčasnou únavu, a v jejím důsledku chyby při obsluze. V nejhorším případě jsou škody na zdraví následkem příliš malých, příliš velkých nebo neergonomicky vytvarovaných ovládacích zařízení. Ortopedi v této souvislosti jmenují zánět šlach, onemocnění kořene ruky a RSI (Repetitive Strain Injury - postižení opakovanou jednostrannou námahou).

11.09.2007, 12:12 vytvořil Administrator