| Výuka > Principy počítačů > Slovníček pojmů > S |

Slovníček pojmů - S

Sbíhavost - je schopnost monitoru přesně osvítit každý bod z trojice RGB. To je obtížné, protože elektronové paprsky pro RGB se musejí u každé trojice přesně sbíhat.

Svislý obnovovací kmitočet - rychlost. kterou elektronový paprsek přejde obrazovku odshora až dolů. Elektronový paprsek přejíždí luminofory po řádcích. Luminofor vstřebá energii paprsku a vyzáří ji v podobě světla. Po vypotřebování této energie světlo pohasne. Pokud se tedy paprsek nevrátí k luminoforu včas, obraz začne pohasínat. To vede k vizuálnímu efektu zvanému blikání. Vysoký obnovovací kmitočet snižuje blikání a udržuje ostrý a stabilní obraz. Při vyšších rozlišeních se zvyšují také nároky na obnovovací kmitočet. Vyšší rozlišení vyžadují větší počet menších bodů, které je třeba obnovovat častěji, aby se zabránilo zhoršení kvality obrazu.

SCSI - Small Computer Systems Interface. Jedná se o metodu připojování paměťových médií a dalších zařízení k PC. Rozhraní SCSI je univerzální a lze k němu připojit až sedm různých zařízení - většinou se jedná o pevné disky, mechaniky CD-ROM, tiskárny, skenery apod. Levnější je však kombinace EIDE pro disky a samostatný adaptér pro ostatní zařízení.

Sériový port - Vstupně-výstupní rozhraní, které vždy posílá jen informaci jednoho bitu (paralelní porty mohou najednou přenést celý byte). Používá se většinou pro modemy, a někdy také pro myši a jiná zařízení.

SIMM - Single Inline Memory Modul. Má formu maličkého plošného spoje, který nese řadu paměťových čipů. Jejich zasunutím do speciálních socketů na základní desce můžete do počítače snadno přidat paměť.

Stálá rychlost přenosu dat - celkový čas, potřebný k přečtení dat z pevného disku.

Sekundární vyrovnávací paměť - Paměť, která zachycuje data i kód proudící mezi primární vyrovnávací pamětí a ostatními pamětmi. Obvykle se nachází mimo čip procesoru. V případě Pentia II se nachází uvnitř cartridge na stejné destičce jako procesor.

11.09.2007, 17:39 vytvořil Administrator