| Výuka > Principy počítačů > Sběrnice > Sběrnice VLB |

Sběrnice VLB

Název sběrnice VESA je odvozen od jména společnosti Video Electronic Standards Association. Jedná se o systém tzv. lokální sběrnice. Lokální proto, že na základní desce je speciální pozice, která je velmi rychlá. Do této pozice se pak umísťuje speciální rychlá deska jako je deska paměti. V době nedávné se lokální sběrnice používaly pro 3 desky, a to:

  • pamětovou desku
  • videodesku
  • řadič disků

Monitory běžící v grafickém prostředí (jako jsou například MS Windows) mezi taková zařízení patří. Také síťové interfacové karty a mechaniky pevných disků mohou mít z lokálních sběrnic užitek. (V případě mechaniky pevného disku je přenos dat na disk a zpět stále limitován tím, jak rychle se disk otáčí. Avšak paměť, nainstalovaná na kartu rozhraní disku, slouží datům jako buffer. To umožňuje přenos informací z procesoru do bufferu rychlostí danou lokální sběrnicí. Obsah bufferu je nakonec přenesen na disk, zatímco procesor dělá něco jiného.)

Původně někteří výrobci vyvinuli lokální sběrnice, které byly nekompatibilní s výrobky jiných firem. Výrobci se však spojili, aby vytvořili standardy VESA. Hlavním cílem tohoto standardu byla instalace videokarty na lokální sběrnici. Sloty VESA se snadno poznají, protože mají hnědou barvu.

10.09.2007, 21:07 vytvořil Administrator