| Výuka > Principy počítačů > Sběrnice > Sběrnice PCI |

Sběrnice PCI

Sběrnice PCI je 32bitová lokální sběrnice, která je mimořádně rychlá a pracuje s maximální frekvencí 33 MHz. Sběrnice je multiplexovaná pro data a adresy. Vstup a výstup dat neprobíhá po samostatné I/O rozšiřující sběrnici jako u ISA nebo EISA. U sběrnice VESA jsou elektrické signály vlastně přímo připojeny na vývody procesoru.

U sběrnice PCI tomu tak není, protože mezi procesor a další obvody je vložen zásobník, který navíc umožňuje práci na obou sběrnicích a navíc není sběrnice procesoru ovlivňována počtem připojených desek jako u sběrnice VESA. Desky připojené na tuto sběrnici mohou mezi sebou komunikovat bez řízení procesorem. Tím není zatěžován procesor, který pracuje pak mnohem efektivněji a tím rychleji. Procesor díky výše uvedeným vlastnostem může pracovat stejně rychle jako s operační pamětí.

Je částečně kompatibilní se sběrnicemi ISA a EISA, protože její řadič dodávaný firmou Intel zvládává i tyto standardy. Umožňuje, aby periferie převzaly nad sběrnicí řízení, a také umožňuje automatickou konfiguraci rozšiřujících karet (tato možnost se nazývá připoj a užívej - Plug and Play). Bezpochyby je to sběrnice budoucnosti. V počítači se snadno pozná podle bílé barvy (slonová kost).

10.09.2007, 21:09 vytvořil Administrator