| Výuka > Principy počítačů > Rozhraní (interface) > SCSI |

SCSI

Zhruba ve stejné době, kdy bylo vyvíjeno rozhraní ESDI, si výrobci počítačů uvědomili, že je třeba vymyslet něco, co se podobá rozhraní pevných disků, ale co umí obsloužit nejen pevné disky, ale i zařízení jako: jednotky CD ROM, scannery, kazetopáskové jednotky, tiskárny. Tak vzniklo rozhraní SCSI (Small Computer Systems Interface - rozhraní malých počítačových systémů). Jeho největší předností je, že umožňuje připojit až sedm zařízení na jeden kanál. Rozhraní SCSI je výkonnější a spolehlivější než ostatní známá rozhraní a v současné době existuje v mnoha variantách (SCSI, SCSI2, SCSI3, FAST WIDE, ULTRA WIDE,...). Vzhledem k vysokým cenám SCSI disků, řadičů a dalších periferií a také kvůli poněkud složitější konfiguraci se setkáme s tímto rozhraním u výkonných počítačů (serverů), kde je výkon a spolehlivost SCSI rozhraní téměř nutností.

První verze rozhraní SCSI bylo definováno v roce 1986 a neslo označení SCSI-1. S touto verzí se dnes již nepočítá, ale její hlavní rysy převzaly další vylepšené standardy. Tato sběrnice podporovala maximálně osm zařízení, osmibitový přenos a frekvenci 5MHz, což znamená teoretickou přenosovou rychlost 5MB/s. Dnes se hojně používá standard SCSI-2, která má vylepšenou sadu komunikačních příkazů pro plnou podporu i jiných zařízení než pevných disků, umožňuje multitasking na sběrnici, což je obrovskou výhodou, když může zároveň komunikovat s počítačem více zařízení SCSI. Kromě převzatého 8bitového přenosu pojmenovaného Narrow (úzký, máme-li na mysli značení protokolu, tak se tento termín obvykle vynechává) definuje také 16bitový přenos Wide (široký), který pak vždy dovoluje připojit až 16 zařízení na sběrnici a předznamenává dvojnásobnou přenosovou rychlost oproti svému předchůdci.

V rámci SCSI-2 mluvíme tedy o protokolech Fast SCSI a Fast Wide SCSI. Obdobně SCSI-3 přináší další zvyšování frekvence sběrnice a s tím i analogické protokoly Ultra SCSI a Ultra Wide SCSI. Kromě vyšší rychlosti však také citelně omezuje maximální délku sběrnice. Jako poslední novinka byla na trh uvedena Ultra2 SCSI, která má opět dvojnásobnou frekvenci sběrnice oproti svému předchůdci, aby se však nemusela zkracovat délka sběrnice, používá odlišnou signalizační techniku, méně náchylnou na rušení (to bylo problémem zejména u předchozí verze Ultra SCSI).

To by bylo přibližně vše z historie a nyní se podívejme již konkrétně na SCSI. Každé zařízení obsahuje logické obvody pro inteligentní komunikaci, avšak v tomto případě tvoří celou novou sběrnici. Často se proto mluví o řetězci SCSI, neboť jednotlivá zařízení jsou propojena v jedné linii, každé zařízení (kromě krajních) je spojeno se svým předchůdcem a na něj analogicky navazuje následník. Jedním z těchto zařízení musí být řadič SCSI, což je vlastně rozšiřující (adaptér) karta pro sběrnice ISA, VLBus, PCI, přes kterou se zbývající zařízení SCSI dorozumívají s ostatními komponentami počítače. SCSI řadič může být též integrován přímo na základní desce, což má řadu výhod, ale i nevýhod. Na tento řadič pak "navěsíme" z jedné strany zařízení interní (pevný disk, CD-ROM mechaniku, ...) a z druhé strany pak zařízení externí (scannery, ZIP mechaniky, ...)

Protokol
rozhraní
Definující
standard
Takt sběrnice
[MHz]
Šířka
[b]
Rychlost
[MB/s]
Max. délka
kabelu [m]
Počet
zařízení
Regulérní SCSI SCSI-1 5 8 5 6 8
Wide SCSI SCSI-2 5 16 10 6 16
Fast SCSI SCSI-2 10 8 10 3 8
Fast Wide SCSI SCSI-2 10 16 20 3 16
Ultra SCSI SCSI-3 20 8 20 1,5 8
Ultra Wide SCSI SCSI-3 20 16 40 1,5 16
Ultra2 SCSI LVD 40 16 80 12 16

10.09.2007, 22:22 vytvořil Administrator