| Výuka > Principy počítačů > Reproduktory |

Reproduktory

 Reproduktory se subwooferem

Reproduktory se subwooferem

Reproduktory, stejně tak i sluchátka, patří mezi výstupní zařízení, neboť jejich prostřednictvím počítač komunikuje s uživatelem. Nejsou neoddělitelnou součástí počítače, proto také nemusí být u všech počítačů.

Co mají reproduktory vyluzovat řídí zvuková karta, která pro ně připravuje data. Zvukový dojem pak závisí jak na jejich kvalitě, tak i na kvalitě zvukové karty případně i zvukového záznamu.

V současné době se běžně prodávají reproduktory doplněné o tzv. subwoofer, který zvýrazňuje basy a dodává tak zvuku mnohem poutavější reprodukci.

Pro dokonalý požitek ze zvuku se používají tzv. systémy 5+1. Jde o soustavu 5 reproduktorů a subwooferu, jejichž vhodné rozmístění dává zvuku opravdový prostorový rozměr. Těmto reproduktorům se přezdívá satelity, dva z nich jsou určeny pro zvuk přicházející zpředu, dva pro zvuk zezadu a jeden pro zvuk přicházející ze středu (od zdroje obrazu). Jejich rozmístění pak určuje střed poslechu, kde je zvuk nejkvalitnější a v tomto středu by tedy měl sedět posluchač.

Pokud si čas od času hodláte poslechnout nějaký ten počítačový zvuk a nechcete přitom rušit své okolí, nejspíš sáhnete po sluchátkách, jakožto náhradě za reproduktory.

09.09.2007, 11:17 vytvořil Administrator