| Výuka > Principy počítačů > Pevné disky a diskety > Posun hlavy |

Posun hlavy

Další charakteristikou pevného disku je způsob posunu čtecí/záznamové hlavy na požadovanou stopu. V současné době jsou stále ještě používány dva mechanismy:

  • Krokovací motorek není jako obyčejný elektromotor, který se otáčí, když se mu nepřetržitě dodává elektrické napětí. Krokovací motorek dostává elektrické impulsy a otáčí se po částech, kterým se říká kroky. Hřídel motorku má kolem sebe obtočen tenký pružný kovový pásek, který se při otáčení motorku rozvíjí nebo navíjí. Tento mechanismus má však své nevýhody. Princip vystavování hlav je mechanický, tudíž disky vybavené tímto krokovým motorkem jsou pomalé, umožňující malou hustotu záznamu. Dále zde samozřejmě dochází také k opotřebení a k dalším jevům souvisejícím s opotřebením.
  • Vychylovací cívka (běžnější) je vlastně cívka s jádrem o kruhovém průřezu a pružinou. Když se dodá elektrická energie cívce, vzniká elektromagnetické pole, které vysune jádro podle toho, kolik energie je použito. Pružina působí opačnou silou na prut tak, aby došlo ke správnému vystavení čtecí a záznamové hlavy na požadovanou stopu. Tento mechanismus je spolehlivější než u krokového motorku.

10.09.2007, 22:15 vytvořil Administrator