| Výuka > Principy počítačů > Myš |

Myš

Koncem šedesátých let vynálezce Douglas Engelbart představil světu novinku, která je dnes známá pod přezdívkou "myš". Své jméno dostala myš proto, že kabel spojující myš s počítačem Engelbartovi připomínal myší ocásek. Už jen málokdo si dnes pamatuje, že tenkrát měla myš bratříčka - pětiklapkovou klávesnici. Engelbart si totiž představoval, že s miniklávesnicí v levé ruce a myší v pravé ruce nebudeme potřebovat klasickou klávesnici.

Myš je dnes nejčastěji používaným polohovacím zařízením. Mechanicky je realizována kuličkou, která se pohybuje po podložce a její pohyb je přenášen přes dva válečky na snímač. Jednoduchá elektronika uvnitř myši pak vypočítá relativní posun v daném směru a tato informace je pak předána počítači buď kabelem nebo dnes již i s využitím infračerveného přenosu dat (bezdrátová myš). Myš se připojuje k počítači buď přes sériový port (konektor 9 nebo 25pinů, konektor PS/2) nebo přes port USB. Aby myš fungovala, musí být do paměti zaveden její ovladač (systém Windows se o to postará sám).

Z hlediska vlastní funkce můžeme myši rozdělit do tří základních skupin:

  • elektromechanické - otáčející se kulička, pohybem po podložce, uvádí do pohybu dva válečky umístěné vzájemně pod úhlem 90° v jedné rovině. Součástí těchto válečků jsou mechanické kodéry, které při otáčení válečků přerušují elektrické kontakty, čímž jsou vysílány elektrické impulzy počítači, který je pak dále zpracovává.
  • optomechanické - princip přenosu pohybu myši je stejný jako u elektromechanických myší, ovšem místo přerušování elektrického proudu kodérem se přerušuje světelný paprsek vysílaný z emisních diod a snímaný světelnými detektory.
  • optické - myš je vybavena dvěma světelnými emisními diodami (červenou a infračervenou). Podložka pod tuto myš musí mít speciální rastr v černé a modré barvě. Odražené světelné paprsky procházejí čočkami a odráží se na fotodetektory. Přitom modré linky rastru absorbují červené paprsky, zatímco černé linky rastru absorbují paprsky infračervené. Jestliže se myš pohybuje, podložka absorbuje a odráží světlo, což registrují fotodetektory a převádějí ho na signály předávané dále počítači.

 IntelliMouse

IntelliMouse

Standardní myš má dvě (tři tlačítka), která slouží k jejímu ovládání. Dnes již některé firmy dodávají na trh myši, které místo prostředního tlačítka mají otočný váleček nebo páčku, která umožňuje další vlastnosti při ovládání zejména produktů firmy Microsoft.

Snad každý si pamatuje na pravidelné čistění koleček myši, na které se chytá kdeco. Nová myš tyto problémy řeší, protože u této myši zmizela kolečka a koule. Dole je totiž miniaturní kamera a světelný zdroj. V podstatě se nejedná o něco převratně nového, architekti a designéři již dlouhá léta používají optickou myš pro co nejpřesnější pohyb, ale v jejich případě je nutno používat speciální podložku a kamera snímá pohyb myši v relaci k podložce. Nová myš nepožaduje žádnou speciální podložku a dokonce nemusí mít podložku žádnou. Její kamera snímá 1 500 obrázků za sekundu a převádí tento pohyb do pohybu kurzoru na obrazovce. Jedině sklo a zrcadlo tuto myš zblázní.

Rozlišovací schopnost myší je udávána ve více jednotkách. Nejčastěji se hodnotí počtem bodů na palec (PPI - Point Per Inch). Existují však i hodnocení v DPI (Dot Per Inch), CPI (Counts Per Inch) a nebo PPI (Pulses Per Inch).

11.09.2007, 12:07 vytvořil Administrator