| Výuka > Principy počítačů > Mikroprocesory Intel > Intel Pentium |

Intel Pentium

 Intel Pentium 133

Intel Pentium 133

Po uvedení těchto procesorů v roce 1993, následovaly soudní spory s firmou Digital (dnes Compaq), kvůli použití technologií patřících Digitalu. Je fakt, že výkonostní nárůst oproti i486 byl vskutku impozatní. Dnes se již zapomělo na první dvě Pentia, a to Pentium 60 MHz a Pentium 66 MHz, která se díky chybě v FPU neuchytila. Intel dokonce přistoupil na bezplatnou výměnu těchto typů procesorů. S jejich nástupci Pentium 75 MHz bylo vše v pořádku a došlo k masovému rozšíření Pentií. Nástupci Pentia byly procesory Pentium MMX, které byly uvedeny v únoru 1997.

Procesor Pentium využívá 64 bitovou sběrnici a obsahuje dvě procesorové jednotky, které mohou pracovat současně. Má také dvě vyrovnávací paměti pro instrukce a data. Je to procesor typu RISC, který umí emulovat všechny předchozí procesory. Jeho max. výkon při 3,1 milionech tranzistorů je 112 MIPS. První modely procesorů byly vyrobeny 0,8 mikronovou technologií BiCMOS.

Tak jako procesory třídy 486 šly s pomocí Overdrive upgradeovat, jde i na Pentium použít Overdrive. To lze pouze tehdy, kdy výrobce základní desky zajistil její doplnění paticí pro Pentium. Tento speciální čip má označení P24T. Tímto upgradem ale vsadíte 64-bitový procesor do pomalé 32-bitové sběrnice, takže kýžený nárůst výkonu se jistě nedostaví. Patice je opět PGA a má čtyři řady konektorů s celkem 273 vývody.

10.09.2007, 19:32 vytvořil Administrator