| Výuka > Principy počítačů > Interní konektory |

Interní konektory

 Napájecí konektor základní desky (ATX) Napájecí konektor základní desky (ATX) - přivádí napětí ze zdroje na základní desku. Podle typu zdroje se rozlišují konektory pro základní desky ATX a starší základní desky AT.
 Datový konektor pro připojení 3,5 palcové disketové jednotky Datový konektor pro připojení 3,5" disketové jednotky - 34pinová zásuvka s vodiči ve dvou řadách. Aby bylo znemožněno otočení kabelu, platí pravidlo, kdy strana kabelu označená červenou žilkou (pin 1) se připojuje co nejblíže k napájecímu konektoru.
 Datový konektor pro připojení pevného disku Datový konektor pro připojení pevného disku - 40pinový konektor s vodiči ve dvou řadách. Aby bylo znemožněno otočení kabelu, opět zde platí pravidlo jaké bylo zmíněno v souvislosti s konektorem (kabelem) pro připojení 3,5" disketové jednotky. Připojovací kabel může být buď 40 žilový nebo 80 žilový, který mívá uvnitř navíc ještě malý kolíček (záslepku), který znemožní kabel umístit obráceně.

Pravidlo "červeného proužku"

Připojuje-li se kabel např. k pevnému disku, platí pravidlo, kdy na datovém kabelu je na jednom vodiči vyznačený červený proužek. Kabel se pak tímto proužkem připojuje směrem k napájecímu kabelu. Toto pravidlo však ne všichni výrobci dodržují, proto je ještě nutné pro jistotu zkontrolovat, zda-li se tento červený proužek nachází na pinu č.1. To platí jak pro připojované zařízení (např. pevný disk, disketová mechanika, atp.) tak i pro konektor na základní desce nebo přídavné kartě, která toto zařízení připojí k systému.

 Interní napájecí konektor Interní napájecí konektor - 4 pinový konektor pro napájení pevných disků, CD-ROM, CD-RW i DVD mechanik. Obdobou je interní napájecí konektor mini, který slouží k připojení disketové mechaniky.

10.09.2007, 12:09 vytvořil Administrator