| Výuka > Principy počítačů > Externí konektory |

Externí konektory

 Napájecí konektor počítače Napájecí konektor počítače - zástrčka se třemi vodiči do které se zasouvá kabel na jehož jednom konci je zásuvka (IEC) stejného tvaru a na druhé straně kabelu je pak zástrčka do běžné elektrické sítě 220-230 V
 Výstupní napájecí konektor Výstupní napájecí konektor - zásuvka sloužící pro napájení monitoru. Pokud je monitor připojen přes tuto zásuvku k počítači, při vypnutí počítače dojde i k vypnutí monitoru. Monitor je ovšem možné připojit též přímo do elektrické sítě stejným kabelem jako se připojuje počítač do el. sítě. V současné době se již většina monitorů připojuje přímo do el. sítě.
 Konektor grafické karty - D-SUB Konektor grafické karty D-SUB - 15pinová zásuvka s otvory ve třech řadách po pěti. K tomuto konektoru se připojuje datový kabel od monitoru, kterým proudí informace o tom, co a kde se má na monitoru zobrazit.
 Konektor grafické karty - DVI-I a DVI-D Konektor grafické karty - DVI-D a DVI-I - 24pinová nebo 28pinová zásuvka s otvory ve třech řadách po osmi (u DVI-I plus 4 piny). K tomuto konektoru se připojuje digitální datový kabel od LCD panelu, kterým proudí informace o tom, co a kde se má zobrazit. Ke konektoru DVI-I lze připojit prostřednictvím speciální redukce také starší monitor s konektorem D-SUB.
 Konektor klávesnice (DIN) Konektor klávesnice (DIN) - kulatá zásuvka s pěti vodiči. Je to "starší" standard pro připojení klávesnice k počítači. Vyrábějí se též prodlužovací kabely ke klávesnici s těmito konektory a také redukce na následující typ konektoru (PS/2).
 Konektor PS/2 Konektor PS/2 - kulatá 6 pinová zásuvka menší než zásuvka typu DIN. Slouží pro připojení klávesnice nebo myši, vyskytuje se ve dvojici a proto je též barevně označeno, který konektor je určen pro které zařízení (obvykle fialově - klávesnice, zeleně - myš).
 Konektor USB Konektor USB - kompaktní dvojice obdélníkových zástrček univerzálního sériového rozhraní. Je navrženo pro připojování všech možných typů externích zařízení a to za chodu počítače. USB kabely se vyrábí v provedení USB-A a USB-B.
 Konektor Twisted-Pair Konektor Twisted-Pair - 8pinový plochý konektor (RJ-45) sloužící k připojení počítače do sítě. Kabelem s těmito konektory se připojuje počítač ke koncentrátoru (HUBu), přepínači (SWITCHi), atp. a jeho speciálním zapojením je možné propojit i 2 počítače mezi sebou.
 Konektor BNC Konektor BNC - kruhový konektor sloužící k připojení počítače do sítě. Kabelem s těmito konektory se připojuje počítač do sítě. Propojení je realizováno pomocí T konektoru a na obou koncích sítě jsou pak umístěny 50 Ω odpory - tzv. terminátory. Často se též používají BNC spojky.
 Konektor pro paralelní port Konektor pro paralelní port - 25pinová zásuvka s vodiči ve dvou řadách. Slouží pro připojení tiskáren, externích záznamových mechanik, scannerů a dalších zařízení.
 Konektor pro sériový port 25 pinů  Konektor pro sériový port 9 pinů Konektor pro sériový port - 25pinová nebo 9pinová zástrčka s vodiči ve dvou řadách. Slouží pro připojení myši, modemu, tabletu a dalších zařízení, u nichž nám postačí nízká průchodnost dat. Dříve sloužily tyto konektory i pro připojení tiskáren. Tyto dvě zástrčky jsou funkčně zcela totožné, často se využívá jejich redukcí.
 Konektor pro připojení joysticku (Gameport) Konektor pro připojení joysticku (Gameport) - 15pinový konektor s vodiči ve dvou řadách. Slouží pro připojení Joysticku nebo MIDI klaviatury - tzv. MIDI kabel - (pouze, je-li součástí zvukové karty).
 Konektor Centronics Konektor Centronics - slouží pro připojení počítače k tiskárně. Tento konektor je na straně tiskárny.
 Konektor FireWire 4 a 6 pinů Konektor FireWire - 4 a 6 pinový konektor pro připojení zařízení jako jsou digitální kamery, skenery, atp.

10.09.2007, 11:42 vytvořil Administrator