| Výuka > Principy počítačů > Další periférie |

Další periférie

Digitální fotoaparát

 Digitální fotoaparát Olypus C-760 UltraZoom

Digitální fotoaparát Olypus

Digitální fotoaparát je obdobně jako skener digitalizační zařízení schopné zachytit prostorovou scénu. U digitálních fotoaparátů je celá řada důležitých parametrů, které mají vliv na jeho výběr. Částěčně opomíjeným faktorem je frekvence jeho používání. Pokud si hodláte pořídit digitální fotoaparát, jste amatér a fotit budete jednou do roka o dovolené pár fotek, určitě nemá smysl pořizovat profesionální (nebo poloprofesionální) fotoaparát za desítky tisíc korun.

Uvnitř digitálního fotoaparátu je umístěna paměťová karta, na kterou se ukládají jednotlivé snímky (některé digitální fotoaparáty umožňují i nahrávání videosekvencí, které se opět ukládají na paměťovou kartu). Pokud je zapotřebí uložit digitální snímky do počítače, fotoaparát se připojí nejčastěji prostřednictvím USB kabelu k počítači a fotografie ve formě souborů se uloží do počítače nebo je možné paměťovou kartu vyjmout a prostřednictvím čtečky paměťových karet (vyrábějí se interní i externí čtečky) data přenést do počítače.

 Externí čtečka paměťových karet - Datafab     Interní čtečka paměťových karet - Kouwell

Externí a interní čtečka paměťových karet

Některé digitální fotoaparáty se dají použít i jako tzv. webové kamery. Ty jsou potom trvale připojeny k počítači, obraz je snímán a přenášen kabelem do počítače.

Webová kamera

 Webová kamera Logitech

Webová kamera Logitech

Webová kamera slouží ke snímání obrazu (někdy prostřednictvím interního mikrofonu i zvuku) a jeho následné přenesení prostřednictvím internetu k ostatním uživatelům. Data zpracovává speciální software (buď je dodáván současně s kamerou nebo lze využít např. MSN Messenger, Yahoo Messenger, AOL Messenger, ICQ, atp.).

Webové kameře se někdy také díky svému tvaru řáká "vajíčko". Mnohdy podporují i některé vlastnosti digitálních fotoaparátů, jako je ZOOM, sejmutí statického obrazu, nastavování vlastností obrazu, atp.

Jejím prostřednictvím je možné realizovat tzv. webové videokonference, používat ji pro zábavu nebo např. pro střežení místnosti atd.


Joystick

 Joystick

Joystick

Joystick je zařízení podobné ovládací páce a nejčastěji se s ním setkáte u počítačře, kde se hrají počítačové hry, jelikož umožňuje snazší ovládání než např. myš nebo klávesnice. Kromě pákly může mít též tvar kniplu, který je pak určen zejména pro letecké simulátory, volantu pro automobilové simulátory nebo tzv. gamepad určený zejména pro tzv. arkádové hry (arkády).

Nejčastěji se připojuje k počítači prostřednictvím tzv. game portu, který bývá součástí zvukové karty (u starších počítačů byl game port vyveden přímo ze základní desky) nebo pomocí USB rozhraní.

Modem

 Externí modem Well EXT56

Externí modem Well

Modem je zařízení, které dnes většinou přivádí do počítače internet. Vyrábí se jak v interním provedení (přídavná karta uvnitř centrální jednotky), tak i v externím provedení (mimo počítačovou skříň).

Externí provedení se k počítači připojuje např. pomocí sériového portu nebo prostřednictvím rozhraní USB. Umisťuje se mezi telefonní přípojku a telefon, přičemž signál je průchozí, což znamená, že modem (ani počítač) nemusí být zapnut při používání telefonního aparátu.

Výhodou externího provedení je možnost jeho restartování bez restartování celého počítače a navíc též obsahuje LED diody signalizující stav a činnost modemu.

09.09.2007, 11:34 vytvořil Administrator