| Výuka > Kaskádové styly CSS > Úvod |

Úvod

Kaskádové styly jsou velice příjemným prostředkem pro zajištění jednotného vzhledu publikací. Práci se styly podporuje většina DTP programů a také i textových editorů.

První standard (CSS1) byl představen v roce 1996, proto starší prohlížeče ("čtyřkové" verze) IE a NN kaskádové styly nepodporují. Současné prohlížeče již kaskádové styly podporují, ovšem díky konkurenčnímu boji některé vlastnosti fungují pouze v některých prohlížečích a jinde jsou ignorovány.

CSS2 bylo uvedeno v roce 1998, ovšem podporují jej pouze některé novější prohlížeče.

Kaskádové styly se staly náhražkou za tabulkový layout WWW stránek, který se již přestal používat. Dáky pozicování je možné umístit přesně určité prvky do okna prohlížeče tak, že vlastně pokryjí grafický layout.

U stylopisů (bude vysvětleno v další kapitole) je vhodné používat komentářů, které se liší od komentářů v HTML.

/* komentářová poznámka */

Nejčastěji slouží pro popsání nastavení příslušné značky, třídy či pseudotřídy, což se uplatní při pozdější modifikaci těchto prvků nebo např. při ladění stylu.

Na internetu je spousta nástrojů, které umožňují vytvářet styl velmi pohodlným způsobem. Jeden takový program Vám zde nabízím. Jmenuje se KM CSS Editor od Mirka Kintra, který je šířen jako GNU licence. Můžete si jej tedy zdarma stáhnout. Na adrese mujweb.atlas.cz/www/kmtools, jsou též zdrojové kódy v Object Pascalu.

To samozřejmě nevylučuje tvorbu stylů např. v Poznámkovém bloku (Notepad) či jakémkoli ASCII editoru. Někdy je právě tento způsob rychlejší, než použití nějakého specializovaného software.

30.08.2007, 20:02 vytvořil Administrator