| Výuka > Internetové služby > Síťová NEWS |

Síťová NEWS

Síťová news (netnews, network news - přeloženo: síťové noviny) jsou velkým konkurentem elektronických konferencí. Skládají se z jednotlivých diskuzních skupin (newsgroups), což je obdoba konference na dané téma. Všechny newsgroups jsou pak soustředěny do jednoho balíku (netnews), pro který se zdomácnělo pojmenování USENET.

Pro práci s netnews se používá tzv. čtečka (news reader), což může být specializovaný program (např. FreeAgent, KNode, atp.) nebo bývá zaimplementován do nějakého běžně používaného programu (např. Netscape Communicator).

Síťová news využívají tzv. stromečkového způsobu šíření informací. Tou špičkou stromu je např. v ČR počítač (aci.cvut.cz) patřící pod ČVUT Praha. Informace z tohoto serveru se předávají dalším serverům, které jsou ve stromečkové hierarchii níže, ty je pak distribuují dále mezi další diskuzní servery.

Tak jako u konferencí se i v případě síťových news můžete pokusit o vyhledávání. Jedno takové vyhledávací centrum je např. v populárním vyhledávači Google (záložka Skupiny - Groups).

30.08.2007, 16:05 vytvořil Administrator